ABD ve İsrail’den sonra Torbalı’da

ABD ve İsrail’den sonra Torbalı’da

Türk Savunma Sanayine anti radar özellikli kumaş üreten ve bu sayede askeri araçları görünmez kılan TDU Savunma Sistemleri, yatırım için Torbalı’yı tercih etti. Tesisi ziyaret eden TTO Başkanı Olgun “Dünya pazarını elinde bulunduran ABD ve İsrail’den sonra Türkiye’de üretime başlayan TDU’nun Torbalı’yı tercih etmesi bizleri gururlandırdı” dedi.

Türk Savunma Sanayine anti radar özellikli kumaş üreten ve bu sayede hava-kara ve deniz araçlarını görünmez kılan TDU Savunma Sistemleri A.Ş.’nin Torbalı OSB’deki fabrikasını ziyaret eden Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, Genel Müdür Ümit Öztürk’ten bilgi aldı. TTO Başkanı Olgun, Meclis Üyeleri Mahmut Öztaş ve Zekeriya Orpak’a bilgi veren TDU Savunma Sistemleri Genel Müdürü Ümit Öztürk, 2000’li yıllardan beri radarla görünmezlik teknolojileri üzerine çalıştıklarını belirterek, 2013 yılında KOSGEB ArGe desteği ile anti radar özellikli ‘gizleme ağı’ prototipi geliştirdiklerini söyledi. Torbalı’da yatırım yapmaktan mutlu olduklarını kaydeden Öztürk “Torbalı OSB’de 10 bin metrekarelik alanda fabrikamızı kurduk. Lokasyon olarak doğru bir yerdeyiz. Türk Savunma Sanayinin dışa bağımlılığını azaltacak projeler üzerinde çalışıyoruz” dedi.
Dünyada savunma araçlarına anti radar özelliği katabilen pazarın büyük bir bölümüne sahip ABD ve İsrail’den sonra Torbalı’da TDU’nun hizmete girmesi ile Milli Savunma Bakanlığı’nın dışa bağımlılığı ortadan kalktı. Torbalı’da böyle önemli bir fabrikaya ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun “Dünya pazarını elinde bulunduran ABD ve İsrail’den sonra Türkiye’de gece görüşlü termal kameraya duyarlı ve anti radar özellikli kumaş üreten fabrikanın Torbalı’da olması bizi çok mutlu etti. Yatırım için Torbalı’yı tercih eden Başkanlığını Mustafa Sabri Ünlütürk’ün yaptığı Yönetim Kurulu Üyelerine ve Ekoten A.Ş.’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

ŞİŞİRELEBİLİR SAHTE HEDEF ÜRETİYOR

Torbalı Ticaret Odası heyetini uygulama alanında Agro UTV arazi aracı ile gezdirip bilgi veren Ümit Öztürk TDU’nun kuruluş hikâyesini anlattı. TDU Savunma Sistemleri A.Ş.’nin, Torbalı’daki Sun Grup firmalarından Savunma Sanayi alanında faaliyet gösteren Teknik Tekstil firması olduğunu belirten Öztürk, “TSK’nın ve yabancı orduların teknik tekstil alanındaki ihtiyaçlarını yerli ve milli bir firma olarak karşılamak amacıyla ArGe çalışmaları sonucunda ürün yelpazesini genişletmekteyiz. Multispektral Gizleme Ağı, Mobil Kamuflaj Sistem, Keskin Nişancı Elbisesi, Askeri Şişme Çadır, Mobil Komuta Merkezi, Mobil Hangar, Genel Maksat Kamuflaj Örtü, Korozyon Örtüsü, Soğuk İklim Örtüsü, Yanmaz Kumaş, Şişirilebilir Sahte Hedef ve Gözetleme Balonu bu çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkmıştır.” dedi.
Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirmiş olduğu; Fırat Kalkanı Operasyonu, Zeytin Dalı Harekâtı ve Barış Pınarı Harekâtında görev yapan askerlerden geri dönüşler aldıklarını kaydeden Öztürk, “TDU Savunma A.Ş. olarak düşmanı aldatmaya yönelik TSK envanterinde bulunan tankların birebir kopyasını üretmeye başladık. İskelet ve özel bir kumaştan oluşan Şişirilebilir Sahte Hedeflerin ağırlığı 140 kilo ve elde taşınarak kurulabiliyor. Şişirildiğinde ise sahte bir hedef haline dönüşüyor. Şişirilebilir Sahte Hedefler faal olarak da Zeytin Dalı Harekâtı sırasında düşman teröristleri şaşırtma amaçlı kullanıldı, kullanılmaya da devam ediyor.” dedi.