Odamız Hakkında

Odamız; 1978 yılında Merhum Kadir Yedekaslan ve arkadaşlarının katkılarıyla Bayındır Ticaret Odasından 427 üyesiyle ayrılarak kurulmuştur. 1993 yılına kadar zor şartlar altında hizmet veren odamız, 1993 yılından sonra ilçenin ekonomik potansiyelinin gelişmesiyle bütçesini artırmış ve 1.600m2’lik mevcut hizmet binasını satın almıştır. 2011 yılında yapılan atılımla 5.942 m2 hizmet alanına sahip yeni hizmet binasının inşaatına başlanmıştır.

Odamız; 7 komitesinde 47 komite üyesi, 20 meclis üyesi, 7 kişilik Yönetim Kurulu ve 8 personeli ile 2.468 üyesine hizmet vermektedir. 2008 yılında hizmet kalitesinin artırılması yolunda önemli bir adım olarak ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemini kurmuş ve denetimi başarıyla tamamlayarak belgeyi almaya hak kazanmıştır. Her yıl düzenli denetimlerle bu yoldaki yürüyüşüne devam eden Odamız; TOBB Akreditasyon Sistemi’ne dahil olmak için 2011 yılında başvurmuş ve 28 oda/borsa ile gözlem sürecine kabul edilmiştir. Yapılan başarılı ve örnek çalışmalar neticesinde 2012 yılında Akredite Oda olmaya hak kazanmıştır.

Geçtiğimiz 4 yıl içerisinde gerçekleştirilen faaliyetler ile odamız adından sıkça söz ettiren etkin bir oda haline gelmiştir.

Odamız tarafından gerçekleştirilen faaliyetler; Geçtiğimiz 4 yıl içerisinde birçok gencimizin iş ve meslek sahibi olabilmesi için firmalarımız ve ilgili resmi kurumlarımız ile birlikte meslek edindirme kursları düzenledik. Üyelerimizin talepleri doğrultusunda yasal düzenlemeler, güncel konular başta olmak üzere bir çok eğitim programı, seminer ve toplantı tertip ettik. Gençlerimizin girişimcilik yönünü kuvvetlendirmek ve KOSGEB hizmetlerini üyelerimize yerinde verebilmek adına odamız bünyesinde ilçeler bazında ilk olan KOSGEB temsilciliğini açtık. KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik kursları kapsamında 210 gencimize sertifikalarını verdik. Üyelerimizin yeni pazarlarla tanışması ve incelemede bulunması adına yurtiçi ve yurtdışı gezileri düzenledik. Üye sorunlarımızın tespiti ve üyelerimizin oda hakkındaki düşüncelerini öğrenebilmek için üye ziyaretlerinde bulunduk. İlçemizin önemli sorunları karşısında da sivil toplum örgütlerine öncülük ederek çözümleri konusunda girişimlerde bulunduk. İlçemizin eksiklerini rapor haline getirerek bölge milletvekilleri ve bakanlarımıza illettik ve takipçisi olduk.

Şimdi ise yeni projelere imza atmak adına, heyecanımızı yitirmeden var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.