Sanayicilerden tercih dönemindeki öğrencilere ‘meslek lisesi’ çağrısı

Sanayicilerden tercih dönemindeki öğrencilere ‘meslek lisesi’ çağrısı

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih süreci devam ederken, sanayiciler öğrencilerin meslek liselerini tercih etmeleri konusunda çağrıda bulundu. Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, “Torbalı’daki sanayinin 10 bin tane meslek lisesi mezunu elemana ihtiyacı var. Sanayiciler tezgahların başında 25 bin TL maaşla çalışacak eleman bulmakta zorlanıyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan tercih başvuruları devam ederken, sanayiciler nitelikli elemana olan ihtiyacı vurgulayarak, öğrencilerin meslek liselerini tercih etmelerine yönelik çağrıda bulundu. İzmir’de Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, “Sınavlar bitti. Öğrencilerimiz artık liseyi hangi bölümde okuyacaklarına karar verecekler. Biz tüm öğrencilerimize tavsiyede bulunuyoruz. Meslek liselerini tercih etmeleri gerektiğini söylüyoruz. Sanayide ciddi şekilde ara elemana ihtiyaç var. Memleketin CNC operatörüne, makinelerin başında çalışacak, mobilyada, imalatta çalışacak elemanlara ihtiyaç var. Torbalı’daki meslek lisesinde metal bölümünde geçen dönem başvuran öğrenci sayısı 40, bu yıl mezun olan öğrenci sayısı 30. Mobilya bölümünde başvuran öğrenci sayısı 30, mezun olan öğrenci sayısı 20. Buna karşın Torbalı’daki sanayinin 10 bin meslek lisesi mezunu elemana ihtiyacı var. Sanayiciler tezgahların başında 25 bin TL maaşla çalışacak eleman bulmakta zorlanıyor. İş var, üretim var ihracat yapacak vardiya kuramıyor” dedi.

Yıl geçtikçe talaşlı imalatta çalışacak eleman sayısının azaldığına dikkati çeken Olgun, “Maaş yükselmesine rağmen bunun önüne geçilemiyor. Üniversite mezunlarının yüzde 80’i iş bulamıyor fakat meslek liselilerin tamamı iş bulma konusunda hiçbir sıkıntı yaşamıyorlar. Bu meslekleri tercih ettikleri takdirde ara eleman değil aranan eleman olurlar” diye konuştu.

‘ELEMAN SIKINTISI YAŞIYORUZ’

Sanayici olarak en büyük sorunu nitelikli eleman bulma konusunda yaşadıklarını belirten makine parçaları üretimi yapan fabrika sahibi Ziya Top, “Tezgah almak çok sorun değil fakat tezgahlarda çalışacak yetişmiş eleman bulamıyoruz. Yetiştirmek için dahi eleman bulamıyoruz. Şu an biz 50 kadar ülkeye ihracat yapıyoruz ancak tek vardiya çalışıyoruz. Normalde 24 saat çalışacak potansiyelimiz ve müşterimiz var fakat elemansızlıktan bu işi gerçekleştiremiyoruz. Durum her geçen gün kötüye gidiyor. Burada 20-30 bin TL arası maaş alan kişiler var ancak buna rağmen eleman sıkıntısı yaşamaya devam ediyoruz” dedi.

Makine operatörü olarak çalışan Yasin Çevik (27) de “Endüstri meslek lisesinden 10 yıl önce mezun oldum. Askere gidip geldikten sonra çok kolay iş buldum. Genç öğrencilere de meslek lisesini tavsiye ediyorum. Bu meslekte işsiz kalınmaz. Siz mezun olun, işi öğrenin sizi havada kaparlar. Burada adeta maaşı kendiniz belirliyorsunuz” diye konuştu.

 

PAYLAŞ: