Pamucak’ı biz kirletiyoruz

Pamucak’ı biz kirletiyoruz

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, Torbalı Ticaret Odasına yapmış olduğu ziyarette TTO Başkanı Olgun’un “1000 civarında sanayi kuruluşuna sahipliği yapıyoruz. İlçede Endüstriyel Atık Artıma Tesisi yok. Bu fabrikalardan çıkan atıklar nereye gidiyor. Lafı dolandırmayı sevmem, Pamucak’ı biz kirletiyoruz” sözleri ile damgasını vurdu.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Torbalı ziyareti kapsamında Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Öğle saatlerinde Torbalı Ticaret Odası’nı (TTO) ziyaret eden Soyer burada bölgedeki işadamı ve sanayicilerin sorunlarını TTO Başkanı Abdulvahap Olgun’dan dinledi. Meclis Başkanı Erkan Aksoy ‘un açılış konuşmasını yaptığı toplantıya, Torbalı Belediyesi Başkan Vekili Mithat Tekin, CHP İlçe Başkanı Erol Günaydın, İyi Parti İlçe Başkanı Ahmet Künarlıoğlu, Pancar OSB Başkanı Mahmut Ünlüsoy, Kent Konseyi Başkanı Sefer İpekli, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülesin Atalay, Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Süleyman Çınar, Ticaret Odası Meclis üyeleri ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları hazır bulundu. Açılış konuşmasından sonra sözü alan Olgun “Tunç Başkanın odamızı ziyaret edeceğini öğrenince hemen üyelerimize sorunları ile alakalı internet ortamında talep topladık. Üyelerimiz büyük ölçüde yol sorunu olduğunu gördük. Büyükşehir Belediyemizden ilk beklentimiz Endüstriyel Atık Arıtma Tesisi. İlçemizde iki tane evsel atık arıtma tesisi var ama Endüstriyel Atık Artıma Tesisi yok. 1000 civarında büyük ve orta ölçekli sanayi kuruluşuna ev sahipliği yapıyoruz. Sanayiden çıkan atıklar hem bölgemizdeki tarım alanlarını tehdit etmektedir. Hem de Moskof ve Çevlik çayı üzerinden Selçuk bölgesindeki Pamucak sahilinden denize dökülüp, doğal yaşam için tehdit oluşturmaktadır. Açık konuşmak gerekirse Pamucak’ı biz kirletiyoruz. İkinci sorunumuz ise yıllık ihracat getirisi 1,18 milyar dolar olan ilçemizin Pancar, Subaşı, Yazıbaşı, Ayrancılar ve Kuşçuburun fabrika bölgelerinde yıllardır yol ve altyapı sıkıntısı yaşanmaktadır. Çiftçimizin tarla yollarına büyük önem gösteren Büyükşehir Belediyemizin aynı hassasiyeti fabrika yolları için de göstermesini bekliyoruz. Üyelerimizden gelen üçüncü talep; fabrikalarımızın İtfaiye Uygunluk Raporu için Tire’ye gitmek zorunda kalmaları ve itfaiye raporu alınırken karşılaşılan sıkıntılar. Büyükşehirden son talebimiz ise 20 büyük işletmemizin bulunduğu ve 10.000 kişinin istihdam edildiği merkez sanayi bölgemize ulaşımın sağlandığı Ümit Tunçağ Caddesinin genişletilmesidir” dedi.

ARITMAYA EK YATIRIM YAPACAĞIZ

Torbalılı sanayicilerin sorunları hakkında değerlendirmelerde bulunan Soyer “Dünya yangın yeri,  buna rağmen üretim yapmaya devam ediyorsunuz. Geçtiğimiz sene ilçe olarak gerçekleştirdiğiniz ihracatta pandemiye rağmen ciddi yükseliş görünüyor. Gerçekten bu konuyla ilgili tüm sanayicilerimizi, Ticaret Odamızı ve üyelerini tebrik ediyorum. Belediye olarak işinizi kolaylaştırmak için elimizden geleni yapacağız. Öncelik verdiğimiz alanlardan biri sanayi. Çünkü biliyoruz ki siz ekonomiye can verdikçe insanımız da nefes alacaktır. Dolayısıyla hem endüstri atık arıtma tesisi, hem yol talepleriyle ilgili üzerimize düşen her şeyi yapacağız. Bu konularla ilgili tüm yetkililerimiz de şu an bizlerle birlikteler, belirttiğiniz sorunların muhatabı olarak üzerimize düşeni yapacağız. Torbalı arıtma tesislerimizin kapasitesini 100 milyon TL’nin üzerinde yatırımla arttırıyoruz.  Sanayinin tüm atık suyu arıtılacak. Pamucak’tan denize temiz su akacak. İtfaiye ile ilgili bir dönem sıkıntı yaşandı ve kadro değişimi gerçekleşti. Yeni uygulamalar oldu ve aksayan durumun bunlardan kaynaklandığını düşünmekteyim. Artık çok daha sistematik ve seri bir şekilde hizmet vermekteyiz. Eğer sanayici ihracatını rekorlar ile gerçekleştirirken sorun yaşıyorsa, bir taraftan tarımda çalışan çiftçilerimiz sıkıntı yaşıyorsa, bu hepimiz için bir sorun demektir. Dolayısıyla biz tek bir ferdiz. Birbirimizi her daim desteklemek durumundayız. Dünya artık küçüldüğü için herkes birbirine bağlıdır. Biz her daim sizlere destek olacağız. Çünkü Torbalı halkının sizlere ihtiyacı var. Bizlerin geleceğe karşı bir sorumluluğu var. Bu duygular ışığında bir kez daha teşekkür ederim.” diyerek sözlerine son verdi. Ziyaret sonrasında TTO Başkanı Abdulvahap Olgun ve Meclis Başkanı Erkan Aksoy, İzmir BŞB Başkanı Tunç Soyer’e Torbalı Zeytin Kolonyası takdim etti.