Kırmızı Altına “Tescil Töreni” Yapıldı

Kırmızı Altına “Tescil Töreni” Yapıldı

Torbalı’nın tarıma dayalı sanayide Türkiye’ye örnek olan gösterilen Kurutulmuş Domatesi, coğrafi işaret aldı. Tescil töreninde konuşan İzmir Milletvekili Kaya, Torbalı’nın cazibesinin artmasında son yıllarda yapılan ulaşım yatırımlarının etkili olduğunu ifade etti.

Torbalı’da üretilen ve coğrafi işaretle tescillenen Torbalı Kuru Domatesinin tanıtımı için tören düzenlendi. Torbalıların yoğun ilgi gösterdiği törene Ak Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Özen, Torbalı Kaymakamı Ercan Öter, Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, Meclis Başkanı Bekir Söyler ve Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun’un yanı sıra birçok kurum yetkilisi ve muhtar katılım sağladı.

Sanayi, Tarım Ve Turizm Bir Arada

Törende konuşma yapan Atilla Kaya, Torbalı’nın sanayi, tarım ve turizm alanında İzmir’e büyük katkılar sağlandığının ifade etti. Torbalı’nın birçok alanda yakaladığı başarıya ilgi çeken Kaya, “Torbalı hem tarımı hem de sanayiyi birbiri içerisinde üretebilen bir ilçe. “Yani bizim bir yandan tarımı korumamız lazım bir yandan da sanayi noktasında çalışmalara devam etmemiz gerekiyor. Ticaret Odamız ilçemizin marka değerini yükseltmek için yoğun bir çaba içerisinde.” dedi. Torbalı’nın marka değerinin yükseltilmesinde yapılan duble yol ve İZBAN yatırımına dikkat çeken Kaya, “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi deyip geçmeyin. Bugün belki manasını hemşerilerimiz anlayamayabilir ama bundan yirmi yıl, otuz yıl sonra ne kadar önemli bir iş yapıldığını çocuklarımız anlayacak” diyerek Torbalı Kuru Domatesinin tescillenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Törende konuşan İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Özen “İzmir tarımın doğduğu şehirdir. 30 ilçemizde üretilen tarım ürünleri İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, Tüm Türkiye’ye ulaştırılıyor. İzmir’de tarımsal üretim ara vermeden devam ediyor” dedi. İzmir’in 37. Coğrafi İşaretli ürünü olan Torbalı Kuru Domatesinin tescil edilmesinden dolayı Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun’a teşekkür etti.

Tüm Türkiye Örnek Alıyor

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, tarıma dayalı sanayide Torbalı’nın gelişmesi için çalışmalar ortaya koyduklarını dile getirerek, Türkiye’de birçok ilin Torbalı’nın tarıma dayalı sanayide yakaladığı başarıyı model almaya başladığını ifade etti. Olgun, “Kurutulmuş Domates Modeli şu anda; Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Manisa, Malatya ve Elazığ gibi illerimizde örnek alınıyor. Sebzelerimizin bol olduğu dönemde yaş ürünlerimizi işleyip katma değerli hale getiriyoruz. Kurutulmuş domates, bu gayretimizin en iyi örneği” dedi.

Torbalı Kaymakamı Ercan Öter, Torbalı’nın tarımsal ürünlerinin katma değerli hale geldiğini ve çiftçinin emeği ile dünyaya yapılan ihracatın önemine vurgu yaptı. Belediye Başkanı Mithat Tekin ise Torbalı’nın marka değerini yükseltecek çalışmalara her zaman katkı koymaya hazır olduklarını dile getirdi.

 

PAYLAŞ: