Mobilya sektörünün ihracat gücünü arttıracağız

Mobilya sektörünün ihracat gücünü arttıracağız

Torbalı Ticaret Odası, mobilya sektöründe faaliyet gösteren firmalara yönelik URGE Projesi Tanıtım Toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan TTO Başkanı Olgun, “Torbalı’nın mobilya üssü olması için çalışıyoruz. Bu proje ile sektörün ihracat gücünü arttıracağız” dedi.

Torbalı Ticaret Odası’nda (TTO) düzenlenen Mobilya Sektörü Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Toplantısı, TTO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun başkanlığında gerçekleşti. Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Tunalı Çalışkan’ın bilgilendirme yaptığı toplantıda, URGE programının mobilya sektöründeki işletmelere sağladığı fırsatlar ele alındı. Program, işletmelere uluslararası pazarlarda daha etkin olma, ihracat potansiyelini artırma ve rekabet güçlerini yükseltme konularında destek sağlamayı amaçlıyor.

İSTİHDAM SAĞLAYAN SEKTÖRLERİMİZİN YANINDAYIZ

Toplantının açılış konuşmasını yapan TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, mobilya sektörü ile bir araya gelmenin onurunu yaşadıklarını belirterek; “Türkiye’de mobilya sektöründe söz sahibi olan firmalarımız sayesinde bölgemizde 5 bine yakın insanımız istihdam edilmektedir. Bölgemize değer katan mobilya sektörünün, yurt içi ve yurt dışı pazar payının genişletilmesi için yapılan bu tür URGE projelerine çok önem veriyoruz. Torbalı’nın mobilya üssü olması için Torbalı OSB’de 800 dönümlük alanı İZTO, EBSO ve TTO ortaklığı ile mobilyacılarımıza tahsis ettik. Mobilya sektörü hem istihdam dostu hem de çevreye zarar vermeden büyüme potansiyeli yüksek olduğu için tam destek sağlıyoruz” dedi.

TORBALI’DAN DÜNYAYA

Türkiye’nin istenilen düzeyde ihracat yapabilmesinin ancak dünya çapında imajı olumlu ve tanınan markalar vasıtasıyla mümkün olacağını belirten TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, “Türkiye ihracatının eksikliklerinden birisi uluslararası pazarlarda Türk markalarının yer edinememesi. URGE projemiz ile hiç ihracat yapmayan üyelerimizin ve ikinci nesil olarak adlandırdığımız babadan oğula geçen firmaların ihracat yapabilmelerini, projeye dahil olan üyelerimizde ihracat birimlerinin kurulmasını, halihazırda ihracat yapan katılımcılarımızın ihracatlarını arttırabilmeleri, ihracat yönetimini ve kapasitelerinin artırılmasını, Yeni Nesil Ticaret (e-ticaret, e-fuar) olanaklarının yaratılmasını, ihracatla ilgili kurumsal yazışma ve görüşme becerilerinin kazandırılmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

BU PROJE ÖNEMLİ BİR FIRSAT

URGE projesinin detayları hakkında katılımcıları bilgilendiren Doç. Dr. Elif Tunalı Çalışkan, “Mobilya kümelenmesinde başlattığımız proje ile katılımcılarımızın; Türkiye’deki ihracat potansiyelini arttırmak, rekabet gücünü güçlendirmek ve uluslararası pazarlarda daha etkin bir konuma gelmelerini sağlayacağız. Ayrıca bu program kapsamında, katılımcılarımızın stratejik planlama, uluslararası pazarlara erişim, markalaşma, kalite standartları ve üretim teknikleri gibi konularda destek ve danışmanlık sağlamalarına olanak sağlayacağız. Böylelikle katılımcılarımız, uluslararası ticaretin gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatılarak yurt dışı pazarlara daha etkin bir şekilde açılabilirler” diye konuştu.