Güzellik merkezi sayısında patlama

Güzellik merkezi sayısında patlama

2023 yılı rakamlarını kamuoyu ile paylaşan TTO Başkanı Olgun, 457 yeni şirket kurulduğunu açıkladı. Bu sayı ile odanın üye sayısının 4662’e yükseldiğini ve İzmir’in en büyük 4. büyük odası haline geldiklerini kaydetti. Esnaf işletmeleri ile ilgili ilginç bir veri paylaşan Olgun,1 yılda 43 yeni güzellik merkezi açıldığını söyledi.

Torbalı Ticaret Odası’nın (TTO) 2024 yılı ilk Çapraz Kaynaştırma Toplantısı farklı sektörden üyelerin katılımıyla gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun, Meclis Başkanı Bekir Söyler, Meclis Üyesi İ. Aydın Mimaroğlu ve Genel Sekreter Oğuzhan Kırşan’ın katıldığı toplantıda 2023 çalışmaları ve üye memnuniyet anketi sonuçları değerlendirilerek yıl içerisinde yürütülen faaliyetler hakkında detaylar paylaşıldı. Toplantıda konuşan TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, 2023 yılı rakamlarını kamuoyu ile paylaştı. Olgun, oda olarak şehrin ekonomisine, ticaretine katkıda bulunmak ve iş dünyasının sorunlarına çözümler üretmek için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarının altını çizdi.

HİZMET NOKTALARI ARTTI

Odanın fiziki ve hizmet şartlarının iyileştirilmesi anlamında yaptıkları faaliyetlere de değinen Başkan Olgun, “Geçtiğimiz yıl Dijital Ehliyet (Sayısal Takograf) Hizmetimizi odamızda vermeye başlamıştık. Bir yılda, 1241 vatandaşımıza Dijital Ehliyet hizmeti verdik. Sürücülerimiz, İzmir’e gitmelerine gerek kalmadan kısa sürede ehliyetlerini teslim alabiliyorlar. 2010 yılından beri faaliyette olan KOSGEB birimimizde ise 538 üyemize hizmet verdik” dedi. Odanın hizmet kalitesini rakamlarla paylaşan Olgun, “Odamız ile TOBB MEYBEM A.Ş. işbirliğinde düzenlenen ‘Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavları’ kapsamında 727 vatandaşımızın yeterlilikleri belgelendi. 831 vatandaşımızı ise İŞKUR Hizmet Noktamız ile aradıkları işe kavuşturduk. Ayrıca, hizmet binamızın 2. katında TOBB Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi işbirliğiyle kurduğumuz TTO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezimiz tüm vatandaşlarımıza hizmet vermeye başladı. Bu sayede işveren ve vatandaşlarımız iş hayatında karşılaştıkları anlaşmazlıkları dava yoluna gitmeye gerek kalmadan daha kısa sürede ve daha az maliyetle kalıcı çözümlere ulaştırabiliyor” dedi.

PANDEMİ SONRASI DİJİTALLEŞME ARTTI

2023’de 457 yeni üye ile Torbalı Ticaret Odası üye sayısının 4662’ye çıktığını ve bu rakam ile İzmir’in en büyük 4. odası haline geldiklerini ifade eden Olgun, “Pandemi döneminde üyelerimizin yaşadığı sıkıntıları azaltmak için başlattığımız E-ODA girişimi ile firmalarımızın odamızdan temin ettiği tüm belgelere online bir şekilde ulaşmasını sağlamıştık. Buna ek olarak dijital imza uygulamasıyla onaylanan işlemlerimiz sayesinde, kağıt işlemlerini minimize ediyor, zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyoruz. 2023 yılında 6815 adet belge verdik. Ayrıca, Ticaret Sicil departmanımız tarafından; 2056 tescil, 457 adet kuruluş işlemi gerçekleştirildi. Kapasite rapor ve bilirkişi işlemlerimizde ise artış yaşandı. Yıl boyunca; 214 adet kapasite raporu, 137 adet ekspertiz raporu, 62 adet yerli malı belgesi ve 143 adet iş makinesi tescili gerçekleştirildi” dedi. Geçtiğimiz yıl rakamlarında esnaf işletmeleri içerisinde en çok güzellik merkezi açıldığını ifade eden Olgun “Bir yılda 43 yeni güzellik merkezi daha faaliyete geçti. Toplamda 183 bayan kuaför ve güzellik merkezimiz var. Güzellik merkezi sayısında patlama olduğunu söyleyebiliriz” dedi.