Etkinlik Takvimi

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

E-Dönüşüm ve Yeni Vergi Kanunları Bilgilendirme Toplantısı

10 Aralık @ 14:00 - 16:00

Sayın üyemiz;

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeleri yansıtacak şekilde, kamu ve özel işletmeler tarafından yürütülen finansal süreçlerin kontrolü elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştır. Sağlıktan bürokrasiye, ticaretten iletişime kadar pek çok sektörde büyük bir hızla yaşanan bu elektronikleşme / dijitalleşme sürecine basitçe e-dönüşüm denmektedir.

Elektronik dönüşüm (e-dönüşüm) olarak adlandırılan geçiş süreci, işletmelerin yürüttüğü neredeyse tüm prosedürlerin sorunsuza yakın bir şekilde uygulanmasını mümkün kılmaktadır. Öyle ki günümüz rekabet ortamında uygulama süreçlerinin kusursuzlaşması işletmeler için sadece bir artı olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmiştir. Bunun sonucunda başlarda büyük işletmeler ile sınırlı olan e-dönüşüm artık küçük işletmeleri de içine alan, genel bir dönüşüm sürecini ifade etmektedir. Bahsedilen bu e-dönüşüm ile ilgili sistemleri ve yeni vergi düzenlemelerini içeren kanun teklifinin incelenmesi adına bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir. Konular sırasıyla aşağıdaki gibidir;

1. 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde, elektronik belge uygulamaları hakkında getirilen yenilik ve değişiklikler.

Bu kapsamda halihazırda uygulanmakta olan, e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Serbest Meslek Makbuzu, e-Müstahsil Makbuzu uygulamalarının kapsamı genişletilmiş, birçok mükellefe sisteme kayıt zorunluluğu getirilmiştir. Bu noktada uygulamada birçok mükellef zorunluluk kapsamına alındığı halde, haberleri söz konusu değildir. Dolayısıyla ceza uygulamalarıyla karşı karşıya kalacaklardır.
Diğer taraftan e-Gider Pusulası, e-Bilet, e-Sigorta Poliçesi, e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi, e-Döviz Alım-Satım Belgesi ve e-Dekont uygulaması yürürlüğe girmiştir.

2. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen ve muhteviyatında, yeni vergi düzenlemelerini içeren Kanun.

Söz konusu kanun ile vergi sistemimize Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi gibi yeni vergilerin girmesi ayrıca gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oranların eklenmiştir.
Kanunda ayrıca halihazırda yürürlükte bulunan birçok vergi uygulamasında da değişiklikler yapılmıştır.

Konuşmacılar: Serkan ÖZDEMİR, Yusuf ÖZER

 

Kayıt için; 0536 328 22 30 – Berkay Öztimur
Online kayıt için lütfen tıklayınız.

Detaylar

Tarih:
10 Aralık
Saat:
14:00 - 16:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Adnan Öztaş Toplantı Salonu
Torbalı Mh, Aydın Cd. No:74, 35860 Torbalı
İzmir, 35860 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0232 856 13 34
Website:
https://www.torbalito.org.tr

Yönetim Kurulu Başkanı
Abdulvahap OLGUN
Abdulvahap OLGUN
Yönetim Kurulu Başkanı
Abdulvahap OLGUN
Yönetim Kurulu Başkanı

Duyurular