Türk Lirası Mevduat Hesaplarından Alınan Tevkifat Oranlarının ve Kambiyo İşlemlerinde Uygulanan BSMV Oranının Düşürülmesi

Türk Lirası Mevduat Hesaplarından Alınan Tevkifat Oranlarının ve Kambiyo İşlemlerinde Uygulanan BSMV Oranının Düşürülmesi

Sayın üyemiz;

30.09.2020 tarihinde yayımlanan 31260 sayılı T.C. Resmi Gazete’de yer alan 3031 sayılı Cumhurbaşkanı kararına göre kambiyo işlemlerinde uygulanan banka sigorta ve muamele vergisi oranı yüzde 1’den binde 2’ye düşürüldü.

Türk lirasının değerini korumak, birikimlerin Türk lirası cinsinden açılmış mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak ve yastık altı birikimlerin bu hesaplarda değerlendirilmesini teşvik etmek amacıyla 31 Aralık 2020 tarihine kadar TL cinsindeki mevduat ve katılım hesaplarından elde edilen gelirlerde tevkifat oranları azaltıldı.

  • 1 yıldan uzun vadeli mevduat hesaplarında oran sıfırlandı.
  • Türk lirası mevduatlara ödenen faizlerden, vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplar için kesinti yüzde 5’e, Türk lirası mevduatlar için 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda kesinti oranı yüzde 3’e düşürüldü.
  • Katılım bankaları tarafından katılma hesabı karşılığında ödenen kar paylarından ise bu oranlar vadesiz, ihbarlı ve özel cari hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplar için yüzde 5, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 3 olarak uygulanacak. 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda sıfırlanacak.