İzmir İli Acil Destek Kredisi Programı

İzmir İli Acil Destek Kredisi Programı

Sayın üyemiz;

KOSGEB’in, İzmir’de meydana gelen depremin yaralarını sarmak amacıyla devreye alınan “İzmir İli Acil Destek Kredisi Programı” ile birlikte 100 bin TL üst limitli kredi programından depremden zarar gören ve bu durumlarını valilik veya kaymakamlıklardan belgeleyen işletmeler yararlanabilecektir.

Vakıflar Bankası, Denizbank ve Garanti Bankası tarafından depremden etkilenen iş yerleriniz için KOSGEB acil destek kredisi başvuruları alınmaya başlamıştır. Çalıştığınız veya size en yakın olan banka şubelerinden kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Program kapsamında Türkiye İş Bankası A.Ş., Türk Ekonomi Bankası A.Ş. ve Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. şubelerinin de kredi kullandırımı yapacağı belirtilmiştir.

Krediyle ilgili karar Banka tarafından başvuran firmanın kredibilitesine göre verilmektedir. Depremden etkilenen işletmelere dönük olarak 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli acil destek kredisi sunulmakta, 36 ay vadeli programın ilk 12 ayı ödemesiz olmaktadır. Ardından gelen 24 ayda ödemeler, 3’er aylık taksitler halinde gerçekleştirilecektir. Program sıfır faizli olarak uygulanacak, faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Teminat sorunu yaşayabilecek işletmelere yönelik olarak Kredi Garanti Fonu da programda yer alacaktır.

Başvuru Koşulları arasında;

-KOSGEB veritabanına kayıtlı olmak,
-Kobi beyannamesinin güncel olması,

yer almaktadır.

Ayrıca, Kosgeb Acil Destek Kredisi İçin bankaya başvuran üyelerimizin deprem felaketinden etkilendiğine dair belge almasına gerek bulunmamaktadır. Alınan belgeler veya hasar kaydı sistemde otomatik olarak görülmektedir. Eğer yeni bir belge alınması sözkonusu ise ilgili Kaymakamlık Mal Müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir.

Bu koşulları sağlayanların ilgili bankalara başvuru yapması gerekmektedir.