TTO’da uluslararası sempozyum

TTO’da uluslararası sempozyum

 

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde AR-GE Proje Pazarı ve Yenilikçi Ürünler yarışması cumartesi günü Torbalı’da düzenlenecek. 50 ülkeden 500 katılımcının izleyeceği yarışmaya ev sahipliği yapacaklarını açıklayan TTO Başkanı Olgun “Odamızda gerçekleştireceğimiz bu tarz sempozyumlar ile Torbalı’yı dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde, 18-19 Kasım 2021 tarihlerinde düzenlenecek olan Uluslararası Akdeniz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu kapsamında ilk kez uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde AR-GE Proje Pazarı ve Yenilikçi Ürünler yarışması olan MESMAP INNOVA, 20 Kasım 2021 tarihinde Torbalı Ticaret Odası’nda düzenleniyor. Uluslararası Akdeniz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu (MESMAP-7) ev sahipliği yapacaklarını açıklayan Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler (TAB) ile ilgili olarak, hammadde ihracatı yerine, katma değeri yüksek ürün geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla düzenlenecek etkinlik ile; üniversite-kamu-sanayi-özel sektör birlikteliğinin teşvik edilmesi ve TAB konusundaki genç girişimcilere destek olunarak gençleri sanayi ile buluşturmak amaçlanıyor. Yerli ve yabancı firmalar, sivil toplum kuruluşları, üretici birlikleri, araştırma enstitüleri ve üniversitelerden bilim insanları ve öğrencilerin de katılacağı etkinlik ülkemiz açısından bir ilk olup, uluslararası arenada da benzeri nadir olan bir etkinliktir. Şu ana kadar ülkemizdeki paydaşlar dışında Slovakya, Hırvatistan, Ukrayna, Tunus, Tayland gibi ülkelerden başvuru alınmış olup, etkinlik tarihinde yaklaşık on farklı ülkeden elliden fazla kurum, kuruluş ve girişimcinin etkinliğe kayıt yaptırmalarını bekliyoruz. ”dedi.

 

50 ÜLKE 500 İZLEYİCİ

Torbalı’nın uluslararası festivale ev sahipliği yapmasının önemine vurgu yapan Olgun, “MESMAP INNOVA kapsamında ayrıca yerli ve yabancı firmalar, sivil toplum kuruluşları, araştırma enstitüleri ve üniversitelerin ilgili birimleri odamız sergi alanında stant açarak ürünlerini tanıtacaklar. Elliden fazla ülkede 500’den fazla izleyicinin takip edeceği etkinliğin ülkemizin Tıbbi ve Aromatik Bitkiler konusundaki ürün çeşitliliği ve yetkinliğinin tanıtımına katkı sağlaması bekleniyoruz.” dedi. MESMAP INNOVA etkinliği kapsamında, Ege Eczacı Odası iş birliğiyle; AR-GE Proje Pazarı ve Yenilikçi Ürünler yarışmasının akabinde özellikle eczacılara yönelik ‘Aromaterapide Güncel Uygulamalar ve Formülasyonlar’ konulu bir çalıştay düzenlenecek olup, çalıştay kapsamında Fitoterapi ve Aromaterapi konusunda konferanslar verilecek. TTO Başkanı Olgun benzer etkinliklerin önümüzdeki süreçte daha fazla yapılması gerektiğini belirterek, etkinlik koordinatörü Akdeniz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Derneği Başkanı (ATABDER) Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu ve ekibine teşekkürlerini iletti.