TTO gönüllü ekipleri ormandaki çöpleri topladı

TTO gönüllü ekipleri ormandaki çöpleri topladı

 

Temmuz ayında yaşanan orman yangınları ülke genelinde büyük bir üzüntüye yol açmıştı. Gelişi güzel doğaya bırakılan çöp, izmarit ve camlar yangınların sebepleri arasında yer alıyor. Torbalı Ticaret Odası kadın girişimciler ve gönüllerden oluşan bir ekiple Özbey ormanındaki çöpleri topladı.

 

Torbalı Ticaret Odası (TTO) Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ve Anaç Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki gönüllülerden oluşan 50 kişilik ekip;  orman yangınlarının sebebine dikkat çekmek için önemli bir etkinliğe imza attılar. Özbey Köyü’nde buluşan gönüllüler ormanlık alanlara bırakılan cam ve plastikleri topladı. Alanda toplanan tonlarca atığı geri dönüşüme kazandıran gönüllüler gördükleri çöpler karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Elbiseden koltuğa, masadan tabağa, hayvan kemiğinden alkol şişesine, molozdan araç parçasına kadar binlerce atık gönülleri şaşırttı. Etkinlik sonrası açıklamalarda bulunan Torbalı Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Gülesin Atalay “Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan yangın felaketleri sonrasında, kadınların dünyayı iyileştirdiğini ve koruduğunu vurgulamak adına iş kadınlarımız ve çocuklarımız ile birlikte bir farkındalığa imza atmak istedik. Cam ve plastik atıklarının oluşturduğu orman tahribatını gelecek nesillere yani çocuklarımıza miras bırakmak istemiyoruz. Bu etkinliğe çocuklarımız ile de katılarak temelden bu farkındalığı kazanarak ormanlarımızı korumanın önemini öğrenmelerini istedik.” dedi.

BU FARKINDALIĞIN ARTMASI GEREKİYOR

Etkinliğe katılan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun kadın girişimciler ve çocuklara teşekkür etti.  Olgun “Temmuz-Ağustos tarihleri arasında 54 ilde yaşanan 299 orman yangını ülke tarihinde görülmemiş bir felaket. Türkiye’de 2008 ila 2020’de her yıl ortalama 20 bin 760 hektarlık alan yanarken, bu miktar son 8 ayda yüzde 755 arttı. 2021’in ocak ile ağustos ayları arasında kül olan ormanlık alan 177 bin 476 hektara ulaştı. Yaşanan bu felaket sonrasında bizler de Kadın Girişimciler Kurulumuz öncülüğünde böyle bir etkinlik yapmak istedik. Maalesef ki ormanlarımızı koruyamıyoruz, ormanları biz kirletiyoruz. Etkinliğe çocuklarımızı da getirerek hem ormanımızı temizlemiş olduk hem de gelecek nesiller olan çocuklarımızı ormanlarımızı koruma noktasında bilgilendirmiş olduk. Yaşadığımız bu acı yangın felaketi gösteriyor ki çocuklarımızı koruduğumuz gibi ormanlarımızı da aynı şekilde korumalıyız.” dedi. Etkinlik sonrasında TTO Başkanı Olgun katılımcılara teşekkür ederek çocuklara okul öncesinde kırtasiye çeki hediye etti.