Torbalı yine zirvede

Torbalı yine zirvede

Türkiye’nin en büyük 500 firması arasına 9, Ege’nin en büyük 100 firması arasına ise 12 firma sokmayı başaran Torbalı’nın Ticaret Odası Başkanı Olgun ilçenin özel teşvikler ile desteklenmesi gerektiğini belirtip “Enlerin kenti Torbalı her yıl olduğu gibi bu yılda zirvede. Başarımızın sürdürülebilirliği adına bölgemizin özel olarak desteklenmesi gerekiyor” dedi.

 

İstanbul Sanayi Odası, 2020 Yılı Üretimden Satışlara göre ülkenin en büyük 500 sanayi kuruluşunu açıkladı. Listede Torbalı’dan 9 firma yer aldı. Öte yandan EBSO’nun 39 yıldır aralıksız sürdürdüğü, ‘en büyük ilk 100’ değerlendirmesinin sonuçları da açıklandı. Torbalı Ege’nin ilk 100 firması arasına 12 firma sokmayı başardı. Son 10 yıldır 12 veya 15 arası firma ile listeye giren Torbalı, geçen sene ilk kez 9 firmada kalmıştı. Bu sene listeye tekrar 12 firma ile giren Torbalı’nın ev sahipliği yaptığı firmalar arasında ilk sırayı Philsa Philip Morris aldı. Listede sırasıyla; JTI Tütün, Sun Tekstil, Tukaş Gıda, Agromey Gıda, TTL Tütün, Europap Tezol Kağıt, DB Tarımsal Enerji, Bambi Mobilya, Ekoten Tekstil, Heper Metal ve Diamo Kozmetik yer aldı. Konu ile ilgili değerlendirme yapan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun “Türkiye’deki ilk 500 şirket arasına 9, Ege’deki en büyük 100 şirket arasına 12 şirket sokmayı başardık. Firmalarımızın başarısı ile gurur duyuyoruz” dedi.

YATIRIM TEŞVİKLERİ ARTIRILMALI

Torbalı, ülke ekonomisine sağladığı katkı ile sık sık ülke genelinde isminden söz ettiriyor. 51 Milyar TL vergi tahsilat tutarı ile iller vergi sıralamasında Türkiye’de 5. sırada yer alarak, 1 milyar 178 milyon dolarlık ihracatı ile Trabzon ve Eskişehir gibi büyük şehirleri bile geride bırakan Torbalı, Ege Bölgesi’nin en büyük 100 şirketi arasında 12 şirket ile yer aldı. Dünyaca ünlü birçok firma başta olmak üzere dev marka ve işletmelere ev sahipliği yapan Torbalı, Türkiye genelindeki en büyük şirketler listesine üst sıralardaki temsilcileriyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Torbalı’nın her yıl rekor kırdığının altını çizen Olgun, “İlçemizdeki firmalar son 20 yıllık periyotta gerek üretimlerini gerekse satışlarını her yıl artırıyordu. 2019 senesinde biraz düşüş seyretsek de pandemiye rağmen üyelerimiz üretimden satışlarını arttırmasını bildiler. Girdi maliyetlerindeki fahiş yükseliş, hammaddeye ulaşımda yaşanan sıkıntılar, dövizdeki yükseliş ve yüksek faiz sanayicinin en büyük sorunu. İlçemizin başarısının sürdürülebilirliği adına bölgemize özel yatırım teşvikleri getirilmesi gerekiyor” diye konuştu.