Esnaf için destek şart

Esnaf için destek şart

Üretim, imalat ve lojistik yapan firmaların kısıtlamalardan muaf tutulmasının doğru bir karar olduğunu ifade eden TTO Başkanı Olgun “Mülk sahipleri esnafa kira konusunda yardımcı olmalı. Kısıtlama döneminde esnafın vergi, prim ve kredi borç ödemlerinin etlenmesi gerekiyor” dedi.

 

Pandemi tedbirleri kapsamında hafta sonunun tamamı ve hafta içi için saat 21:00 ile 05:00 arası uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları bir haftadır uygulanmaya başladı. Restaurant, kafe, kahvehane, bakkal ve benzeri esnaf dükkânları kısıtlamalardan ciddi derecede etkileniyor. Torbalı’nın çarşısı olarak nitelendirilen 1. Hürriyet, 2. Hürriyet, İsmet Paşa ve Erdinç Tekirli Caddesinde; Meclis Başkanı Erkan Aksoy ile birlikte esnaf ziyareti yapan Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun değerlendirmelerde bulundu. Esnafın kapalı olduğu günlerde kira ve benzeri giderlerini ödemeye devam ettiğini ifade eden Olgun “Mülk sahiplerini bu dönemde taşın altına elini sokmaya davet ediyoruz. Esnafın eli hep taşın altında. Üretim ve imalat yapan bir şekilde başının çaresine bakabiliyor ama esnaf gerçekten de zorda” dedi.

 

ESNAFI ZOR BİR KIŞ BEKLİYOR

 

Tedarik zincirinin aksamaması adına üretim, imalat, inşaat ve lojistik alanında çalışan firmaların faaliyetine devam ettiğini ifade eden Olgun “Bu karar çok olumlu. İlçemizdeki fabrikalar çarkları döndürmeye devam ediyor. Özellikle ihracat yapan veya iç piyasadaki firmalarımız üretimine ara vermedi. Ama esnafımız için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Acil desteklere ihtiyaç var. Kısıtlamalar ile birlikte iş kaybı ve ekonomik kayıplar esnafı kepenk kapatma noktasına getirdi. Kira, elektrik, su ve benzeri giderler için doğrudan destek verilmesi şart oldu. Kısıtlama döneminde esnafın vergi, prim ve kredi borç ödemlerinin ertelenmesi lazım. Esnafımız bu kış ayını zor çıkarır” dedi.