Dükkanı yıkılan esnafa destek

Dükkanı yıkılan esnafa destek

6.9 şiddetindeki depremde ağır hasar gören Torbalı Belediyesi’nin hizmet binası yıkıldı. Hafta sonu binanın zemin katında faaliyet gösteren esnafı, yeni işyerlerinde ziyaret eden TTO Başkanı Olgun depremde zarar gören esnafın odaya olan borçlarının silineceğini açıkladı.

 

30 Ekim günü İzmir’de meydana gelen 6.9 şiddetindeki depremde, ağır hasar gören Torbalı Belediyesi’nin binası yıkıldı. Binanın zemin katında yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren esnaf, hafta sonu yeni yerlerine taşınırken, bazı esnaflar da yer bulma sıkıntısı yaşıyor. Esnafın yaşadığı sıkıntılar ile birebir ilgilenen Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, beraberinde Meclis Başkanı Erkan Aksoy ile birlikte hafta sonu işyeri yıkılan esnafı, yeni mekânlarında ziyaret etti. Depremde zarar gören esnafın odaya olan borçlarının silineceğini açıklayan Olgun “Bir taraftan ekonomik sıkıntı, diğer yandan pandemi, şimdi de deprem ile esnafımız iyice sarsıldı. Hep birlikte esnafımıza sahip çıkmalıyız” dedi.

 

AKSOY: ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ

 

5174 sayılı TOBB kanununda deprem, sel ve afette zarar gören esnafın odaya olan borçlarının meclis kararı ile silinebildiğini ifade eden Meclis Başkanı Aksoy “Meclisimizde karar aldık, ağır ve orta hasarlı binalarda faaliyet gösterip depremde etkilenen üyelerimizin borçlarını sileceğiz. Her zaman üyemizin yanında olmaya çalışıyoruz. Özellikle pandemi döneminde oda başkanımız ve personelimiz fedakâr bir şekilde çalışıyor. 3 ay önce odamızın tüm kaynağını yine meclisimizde aldığımız karar ile üyelerimiz için kredi olarak kullandırmıştık. Şimdi de depremde zarar gören esnafımızın yanındayız” dedi.

 

“ESNAF ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR”

 

Hafta sonu Erdinç Tekirli, Kuyumcular Sokağı, Kapalı Pazaryeri, Belediye Meydanı ve 2. Hürriyet Caddesinde depremden zarar gören esnafı ziyaret eden TTO Başkanı Olgun “Esnafımız pandemi dönemi çok zarar gördü, aylarca dükkânını açamayan işyerleri oldu. Bugünlerde de ekonomideki durgunluktan dolayı siftah yapamayan esnafımız var. Buna bir de deprem eklenince durum iyice içinden çıkılmaz hal aldı. Depremde işyeri zarar gören esnafımızı ziyaret ettik, hepsi birbirinden dertli. Herkesin bu esnafımıza sahip çıkması gerekiyor. 20-30 yıldır aynı yerde faaliyet gösteren esnaf için yeni işyeri bulmak veya orada aynı düzeni kurmak kolay olmayacaktır. Elbirliği ile esnafımıza sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.